Posts

Një terroriste,nëna e një terroristi ortodoks, bën thirrje për kryqëzatë kundër shqipëtarëve.

Image
Shkruan : Abedin Rakipi  Vasilia Kacifas, nena e terroristit ortodoks grek qe u vra nga RENEA vitin e kaluar pasi terrorizoi me kallashnikov   Bularatin dhe qelloi disa here mbi forcat e Reneas para se te ekzekutohej nga keta te fundit, sot ka bere thirrje per kryqezate dhe terrorizem publikisht, kunder shqiptareve. Vasilia Kacifas nga varri i te birit i beri thirrje gjithe grekeve qe te marrin armet dhe te shfarosin shqiptaret, te spastrojne Shqiperine e jugut, apo Vorio-Epirin siç kane qejf ta quajne ekstremistet greke,   nga elementi shqiptar qe perben shumicen derrmuese te kesaj krahine. “Tradhtarët. Përse i ndaluan njerëzit të vijnë? Se janë tradhtarë. Thyejuni turinjtë, vrajini, shfarosini. Janë tradhtarë. Nuk ka qeveri këtu. Vorio Epiri është tokë greke, ne jemi grekë. Do luftojmë dhe asgjë nuk do na ndalë. Jam krenare për ty biri im!”  “Asnjeri nuk mund te preke krishterimin tone dhe kombin tone grek. Ju te rinj, çohuni, rrembeni shpatat dhe armet se

Mediat e "Kazanit", si ja dhanë minoritares greke Rita Wilson, privilegjin e të qënit çame.

Image
Si e bënë çame, greken minoritare mediat e Kazanit Nga : Abedin Rakipi Prej 2 ditësh portale jo pak të njohura shqiptare publikuan me bujë lajmin se aktorja e famshme e Hollywood-it Rita Wilson paska zbuluar origjinën e saj çame. Dhe për ta bërë këtë ju mjaftoi vetëm një deklaratë e aktores ku ajo thotë se nëna e saj e ka origjinën nga një fshat kufitar mes Greqisë e Shqipërisë, dhe se e jëma është arratisur nga fshati i saj gjatë luftës se dytë botërore.   Asnjë nga gazetarët e këtyre portaleve nuk e verifikoi këtë lajm me ata njerëz që e njohin pak më thellë historinë e Çamërisë dhe gjenealogjinë e familjeve dhe fiseve çame, siç janë Ibrahim Hoxha, Arben Llalla, Abedin Rakipi, Selman Sheme, Hajredin Isufi etj... As portali mediatik 27.al i fokusuar në çështjen çame nuk e botoi këtë lajm. Mediat serioze u drejtohen njerëzve seriozë. Ky është kodi i artë i gazetarisë. Dhe kjo sepse Çamëria ka historianët dhe studiuesit e vetë seriozë dhe rigorozë në shkencën e histo

Aubrey Herbert, diplomati që dëshmoi kasaphanën greke ndaj parisë çame

Image
Nga Alba Haruni Kur diplomati dhe avokati britanik Herbert, denonconte masakrat në Çamërinë e vitit 1913 dhe akuzonte Venizellos Aubrey Herbert, 1880-1923, ishte djali i dytë i një fisniku anglez, me detyrë në shërbimin diplomatik britanik, si dhe për dymbëdhjetë vjet anëtar konservator i Parlamentit anglez. Fill pas vdekjes së parakohshme të tij u shkrua: “Shqipëria e sotme është në masë të madhe, krijim i përpjekjeve të Aubrey Herbert.” 2 Madje, Herbert mund të quhet “miku më i madh i Shqipërisë” në botën politike anglishtfolëse. Prania e një avokati energjik si Aubrey Herbert në jetën politike britanike të asaj kohe, përbënte mbështetje për kombëtarizmin shqiptar, pasi duhet theksuar që Britania e Madhe kishte pak interes të drejtpërdrejtë në Ballkanin Perëndimor. Në Angli ishte bërë ide fikse se virtyti kryesor i popujve lindorë qëndron tek rebelimi. Megjithë persekutimet që i kishin bërë njëri-tjetrit që nga vrasja e deri tek helmimi, ata mbeteshin heronj. Për gratë dhe b

Aubrey Herbert, diplomati që dëshmoi kasaphanën greke ndaj parisë çame

Image
Nga Alba Haruni Kur diplomati dhe avokati britanik Herbert, denonconte masakrat në Çamërinë e vitit 1913 dhe akuzonte Venizellos Aubrey Herbert, 1880-1923, ishte djali i dytë i një fisniku anglez, me detyrë në shërbimin diplomatik britanik, si dhe për dymbëdhjetë vjet anëtar konservator i Parlamentit anglez. Fill pas vdekjes së parakohshme të tij u shkrua: “Shqipëria e sotme është në masë të madhe, krijim i përpjekjeve të Aubrey Herbert.” 2 Madje, Herbert mund të quhet “miku më i madh i Shqipërisë” në botën politike anglishtfolëse. Prania e një avokati energjik si Aubrey Herbert në jetën politike britanike të asaj kohe, përbënte mbështetje për kombëtarizmin shqiptar, pasi duhet theksuar që Britania e Madhe kishte pak interes të drejtpërdrejtë në Ballkanin Perëndimor. Në Angli ishte bërë ide fikse se virtyti kryesor i popujve lindorë qëndron tek rebelimi. Megjithë persekutimet që i kishin bërë njëri-tjetrit që nga vrasja e deri tek helmimi, ata mbeteshin heronj. Për gratë dhe b

LA VOCE DI UN POPOLO- ESE RRETH TRAGJEDISE ÇAME

Image
                                                          "ZERI I NJE POPULLI" Kjo eshte faqja e fundit e nje Ese-je e bere nga motra jone çame Franceska Ramadani ne Itali rreth gjenocidit çam. Kjo eshte faqja e fundit e Ese-se e cila ju paraqit komisionit te profesoreve italiane. Se shpejti do publikojme Ese-ne teresine e saj. I ftojme te gjithe studentet çame qe te ndjekin shembullin e vyer te kesaj patrioteje per te cilen lufta me pene per Çamerine tone eshte bere devize e jetes. E falenderojme Françesken dhe bashkohemi me te ne rrugen tone te shenjte te kthimit pa alternative ne Çameri.

ZEJNEL HUSA BURRE I BURRIT

Image
(Kenge e vjeter çame) Zejnel Husa(1) burre i burrit  I vuri frerin kaurit, ruajti kalane e Sulit, kalane e Sulit e roi, duaj te mirr arhjigoi, me koke te ti e pagoi, Zejnel Hyse, ku me je, nje muaj muhasere, sose rizak, xhephane, se leftonje me More(2),  me More e me Junan(3), me dufeqe, jatagan, mbronje vent, mbronje vatan.  O Zejnel Husa me derte, me palle ne dore mbete, per vatanin tent ç'u trete. Zejnel, te penes veziri, nga dovleti vjen tagdiri, bres i ardhur nga Misiri.  1) Zejnel Husa ishte nga paresia e Margelliçit. Me shoqeruesit e tij te armatosur mbrojti kalane e Sulit gjate rrethimit me 1854 nga armata greko-arvanite e komanduar prej gjeneralit arvanit Thodhori Griva. Thedhori Griva ishte shqiptar ortodoks nga Preveza me origjine dhe rridhte nga dera e famshme e Gjin Bue Shpates, por fatkeqesisht ne emer te kryqit dhe ortodoksise masakronte bashkekombasit e tij muslimane. Theodhori Griva ishte anetar i organizates famekeqe dhe ekstremiste ortodokse Fi

SHKATERRIMI I EPIRIT NGA PAUL EMILE

Image
SHKATERRIMI I EPIRIT NGA PAUL EMILE SHKRUAN ABEDIN RAKIPI Epiri dhe Iliria ishin dy nga vendet me te shkaterruara nga pushtimi i eger Romak i cili duke hasur ne rezistencen e forte te popullit Iliro-Epiriot ushtroi nje dhune te papare ne trojet tona duke djegur, vjedhur , masakruar fshatra te tera dhe bere skllever me qindra mijera njerez. Straboni shkruan se Epiri dhe Iliria duke qene zona malore kishin me pare nje popullsi te dendur duke marre parasysh faktin qe vargmalet i sherbenin atyre shpesh si strehim dhe mbrojtje per muaj apo vite me rradhe. Por tani shkruan Straboni per shkak te luftrave te pafundme ndaj romakeve , shkaterrimit te vendit nga keta te fundit, marrja e qindra mijera veteve skllever dhe spastrimi i pafund nga ushtrite romake te banoreve te Ilirise dhe Epirit i kane bere keto troje te shkretuara dhe te mjera. Ai shton se edhe vete Orakulli i Dodones hesht dhe bashkohet me keqardhjen universale ndaj Epirit(1). Njeriu dhe tirani me i madh qe ço